PRÁCA
v Kanade
Kanadské mestá ako Calgary, Vancouver či Toronto sa rok čo rok objavujú v Top 10 rebríčka o najkvalitnejší život na svete, kde jedným z mnohých faktorov hodnotenia je aj ekonomika a s ňou súvisiace pracovné možnosti.
Študenti odborných kurzov a Univerzít v Kanade môžu oficiálne pracovať 20 hodín týždenne popri štúdiu, a na plný úväzok v čase prázdnin a druhej časti programu Work and Study.
Dôležité je vedieť ako, kde hľadať a čo všetko budeš potrebovať k úspešnému zvládnutiu pohovoru na rôzne pozície.
ČO SI PRIPRAVIŤ
Na to, aby si mohol v Kanade pracovať, či vôbec začať prácu hľadať budeš potrebovať niekoľko vecí:
-
Životopis – odporúčame pripraviť ešte pred cestou, s čím ti veľmi radi pomôžeme
-
Social Insurance Number (SIN) – v preklade daňové číslo, o ktoré je dobré požiadať hneď po prílete osobne v Service Canada , ktoré sa náchadza v každom väčšom meste. Žiadosti sa vybavujú väčšinou na počkanie a stačí ti priniesť so sebou pas, pracovné povolenie a adresu bydliska v Kanade.
-
Kanadský bankový účet – študenti v Kanade majú v mnohých bankách zľavu na vedenie účtov. Samozrejme ti opäť radi poradíme aj v tejto oblasti.
-
Poznať (aspoň čiastočne) ako funguje Daňový systém v Kanade
KDE A AKO HĽADAŤ
-
Kamaráti – treba mať oči, uši otvorené a nebáť sa popýtať na prácu v okolí
(v škole, na párty, na túre, v ubytovaní.. ) -
Facebook a iné sociálne médiá – v dnešnej dobe nájdeš veľa pracovných ponúk
práve týmto spôsobom -
Na ulici – a to doslova chodením a rozdávaním životopisov. Táto metóda je veľmi účinná najmä na práce v pohostinstve, nakoľko veľa kaviarní a reštaurácií pracovné pozície oficiálne nepublikuje.
-
Pracovné agentúry
Working Holiday a Young Professionals pools sú pre rok 2022 spustené. Pracovná ponuka pri WH vízach už nie je podmienkou pozvánky do programu.
info
COVID
Medzi najpopulárnejšie práce medzi študentami v Kanade patrí práca v GASTRONÓMII teda v kaviarňach, baroch či reštauráciách. Okrem stáleho platu totiž zarobíš aj na sprepitnom, čo veľa krát vystačí na každodenný život v meste. Druhým najčastejšie vyhľadávaným odvetvím je OBCHOD, teda práca asistentov predaja či supervízoroch v obchodoch s rôznym zameraním.
Veľmi obľúbeným sa v tejto krajine stáva aj INTERNSHIP, napriek tomu že zaň študenti vo veľa prípadoch nedostávajú mzdu. Jedná sa totižto o stáž v prestížnych firmách v rôznych odvetviach ako právo, financie, veda a technika či organizovanie eventov.
Študenti takýmto spôsobom získajú cenné skúsenosti v danej oblasti, a veľa krát vďaka referenciám zo stáže dostanú neskôr platený job v danej oblasti či aj konkrétnej firme, u ktorej stáž vykonávali.
PRACOVNÉ POZÍCIE
-
Pracovná pozícia závisí od schopnosti komunikovať v angličtine a predchádzajúcich skúseností. Netreba sa však báť začať a pokiaľ si šikovný, veľmi rýchlo vieš postúpiť na vyššie pozície.
-
Serving it Right – tento certifikát vyžadujú v každej reštaurácii, bare, či špeciálnom evente, kde sa podáva alkohol v provincii British Columbia. Jedná sa o krátky online kurz, nad ktorým stráviš v priemere 2-3 hodinky.
-
Smart Serve – opäť sa jedná o kurz venovaný správnemu (v zmysle zodpovednému) podávaniu alkoholu, no tentokrát v provincii Ontario, kde patrí napríklad mesto Toronto.
Platy v Kanade
-
Mzdy sú väčšinou vyplácané v dvojtýždňových intervaloch
-
Zamestnávateľ je povinný platiť za zamestnanca odvody pozostávajúce z penzijného plánu a zamestnaneckého poistenia
-
Pokiaľ pracuješ cez štátne sviatky, máš v Kanade nárok na príplatok počas týchto dní
-
Priemerná hodinová mzda sa pohybuje medzi CAD 13 – CAD 18 , záleží to od provincie a mesta, v ktorom sa nachádzaš, pracovnej pozícii a tiež tvojich skúseností a jazykových zdatností.
-
Minimálna mzda sa líši od provincii k provincii, najaktuálnejšie informácie nájdeš TU